Whatsapp Canlı Destek Butonu

Bahçe Düzenleme (Peyzaj)

Peyzaj ve Bahçe Düzenleme çalışmalarımızı profesyonel ve kurumsal hizmet anlayışı ile yerine getiriyoruz. Tüm Peyzaj ve Bahçe düzenleme talepleri için iletişime geçebilirsiniz.

Çevre Düzenleme

Çevre Düzenleme Nedir?

Doğa, planlama ve tasarım ögelerini sistemli bir şekilde analiz yapan peyzaj mimarlığı, sanat, bilim, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getirerek alan tasarımı, planlaması ve yönetimi ile uğraşan bir meslek disiplinidir. Her konuda olduğu gibi bahçe düzenleme ve çevre düzenleme konularında da mutlaka uzmanlardan destek alınmalıdır.Bu konunun da uzmanları peyzaj mimarları ve ziraat mühendisleridir. Bu sektörde hizmet veren çok sayıda peyzaj firması bulunmaktadır. Bunun yanında çok daha fazlada vasıfsız çalışana rastlamak mümkündür. Bir bina yaparken mutlaka inşaat mühendisinden yardım alınmasına rağmen çevre düzenlemesi konusunda o kadar titiz davranılmamaktadır. Oysa eğer ekonomik bir alış veriş söz konusu ise ödememizin karşılığını alıp almadığımızı bilmeliyiz.

Çevre düzenlemesinde yapılan yanlışlar çok sonra anlaşılacağından maalesef iş bittiğinde düzenlemeyi yapanın sadece düzenlemedeki estetik anlayışı yada çok ciddi mimari hataları ortaya çıkacaktır. Asıl hatalar belki yıllar  sonra çok daha net anlaşılacak ve artık telafi edilemez noktada olacaktır. Yanı sıra günümüzde, eğitimsiz ve tecrübesiz birçok peyzaj uygulayıcısı ekonomik nedenlerle tercih edilmekte ama sonuçta aynı alana birkaç deneme-yanılma yapılarak çevre düzeni kurgulamaktadırlar ki böylece de olayın hiç de ekonomik olmadığı anlaşılmaktadır.

Piyasada bir peyzajcı yada bu konuda uzman ziraat mühendisinin yanında bir kez bahçe düzenlemesine katılıp ertesi gün bu işe soyunan bir yığın vasıfsız kişiye rastlamak mümkündür. Oysa yeterli bilgi birikimine sahip olmayan bir kişi ancak gördüğünü uygular fakat hangi bitki neden seçilmiştir çoğunlukla bilmez her yerde aynı uygulamayı yapar ki buda kısa sürede yapılan masrafları ve emeği boşa çıkarır.

Bugün yapılan ve uygulamaya başlanan projelerin kısa orta ve uzun ölçekte hangi noktada olacağı elbette değerlendirilmeli ve bu kriterler ışığında çevre düzenlemeleri yapılmalıdır. Bitki seçimleri büyüme hızları, bitki karekterleri, tepe taç mesafeleri, yönleri, dikileceği toprak özelikleri, rüzgarın yönü ve hızı, güneşlenme süresi v.b. birçok faktör çevre düzenlemesine etki edecektir. Maalesef, çevre düzeni herkes tarafından uygulanabilir olduğunu düşünenler iş güçlerini ve paralarını doğru değerlendirememektedirler.

Bazı ihtiyaç sahipleri de, bahçesinin yıllar sonra kavuşacağı şekli, kompozisyonu hemen istemektedir ki bu mümkün değildir. Çünkü peyzaj firmaları zaman satabilme özeliğine sahip değildirler. Sonuç itibari ile konunun uzmanı olan profesyonellere güvenmek ve beklemek zorundayız. Aksi halde bugünden zorlama ile ortaya çıkarılmaya çalışılan görüntü şu an için bizi tatmin etse de yakın gelecek de çok pişman olacağımız uyumsuz bir gelişme göstereceğini de ihtimaller arasına koymalıyız.

Hazır Rulo Çim

Hazır Rulo Çim (Süper Karışım)

Yeşillendirme çalışmalarının en önemli unsurlarından biri olan çimlendirmede, teknolojinin son ürünlerinden biri olan hazır rulo çim uygulamaları, firmamız garantisi ile yapılmaktadır. Önce geniş bir arazide çeşitli çim tohumlarının bir arada ekilmesiyle oluşturulan, sıkı bir şekilde sulanan ve hazır duruma geldiğinde halı şeklinde dipten kesilerek müşterilerin istediği alanlara ekilen hazır rulo çim, toplamda 6 ile 8 ay arasında hazır hale gelmektedir.

 

İç Mekan Çiçekleri

Çeşitli İç Mekan Çiçekleri

Mevsimlik Çiçek Çeşitleri

Mevsimlik Çiçek Çeşitleri

Toprak-Gübre

 Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere toprağın nasıl verimli hale getireleceği, hangi malzemenin ne kadar oranda kullanacağımızı ve bunu nasıl yapacağımızı anlatmaya çalışacağım.

         Bundan 15 sene önce toprak bir poşetin içerisine koyup marketler de satılacak deseler, hadi lan ordan derdik büyük ihtimal. :) Maalesef toprağa ağaca hasret kaldık.  Her neyse lafı fazla uzatmadan iyi bir bahçe toprağını nasıl yapacağımızı öğrenelim. Ayrıca belirtmek isterimki bir bitkinin ihtiyaçlarını bilmeniz nasıl bir toprak hazırlamanız gerektiğini size söyleyecektir. Aşağıda vereceğim maddelerin ne işe yaradığını okumanızı tavsiye ederim. 


Toprak Karışım Oranları : (Bu oranlar benim kullandığım maliyeti düşük olan karışımdır.)
%40 Elenmiş Toprak 
%25 Kum (Toprakta Drenaj sağlaması için kullanılır)
%15 Gübre (Besin bakımından zengindir. Yanmış Koyun,Sığır gübresi kullanılabilir.)
%10 Torf (Sünger gibidir su tutması ve toprağın havalanmasını sağlar)
%10 Pomza (Gözenekleri sayesinde sus tutmaya yarar)

Tabiki verdiğim oranlar üzerinde oynayabilirsiniz milli toprak kullanabilir hatta sadece toprak, torf kullanabilirsiniz yada kompost. %100 Oranda pomza,perlit ve vermikülit de kullanabilirsiniz yada bunların hiç birini kullanmaz hidroponik yani sadece su ile bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz, tabi bitkinin gerekli besinleri alması için birden fazla malzeme kullanmanızı tavsiye ederim.  hidroponik bitki yetiştirme hakkında başka bir yazı hazırlacağım.


Toprak Karışımında Kullanacağımız Maddeler nedir onlara bir göz atalım ve neler olduğunu öğrenelim.


Toprak Karışımında Kullanılan Malzemeler ;

Doğal İnorganik Maddeler; Kum, Çakıl, Granit Parçaları, Pomza, Perlit, Vermikülit, Volkanik tüf, Köpük, kaya yünü, Volganik Taşlar.

Doğal Organik Maddeler; Torf, Çeşitli Ağaç Kabuklar, Lif veya talaş, Yaprak Çürüğü, Şehir veya tarıma dayalı atıklar. Bunlara örnek olarak (Saman, Şaraphane ve Mantar kompost atıkları ve Hayvan Gübresi.

Bahçe ve sanat bizimle buluşuyor..

İletişim

ÇALIŞMA & PROJELER

En iyi çalışma ve projelerimizi burdan görebilirsiniz..

Yeşil ve doğa bizi rahat hissettirecek tüm güzellikleriyle ortada. Hayatınızı en iyi ve en kaliteli yaşadığınız an kesin...

Bize Ulaşmak İçin hemen iletişime geçin..

Detaylı iletişim için web iletişim formunu doldurabilir veya iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz...

İletişim

Galeri

Ürünlerimiz ve Projelerimiz Hakkında Resimler Paylaşıyoruz...

Meyve Tabağı
Meyve Tabağı
Elma Bahçesi
Elma Bahçesi
Üzüm Bahçesi
Üzüm Bahçesi
Çilek Kiraz Bahçesi
Çilek Kiraz Bahçesi
7652
Tamamlanan Projeler
4562
Mutlu Müşteri
3569
Soru Cevaplandı
2089
Kahve İçildi

Blog